ÇEŞİTLİ MALZEMELER


Gezi ve kamplarda birçok malzemeye ihtiyaç duyarız.Seçeceğimiz malzemeler dayanıklı,hafif,az yer kaplayan ve kullanışlı olmalıdır. Kamplarımızın keyifli geçmesini sağlayan önemli etkenlerden biride yeterli ve lezzetli yemeklerin kamplarda hazırlanabilmesidir.Her kampçının güzel yemek pişirmesini bilmesi gereklidir.En basit bir çorba dahi kıvamında yapılmadığında onu içmek eziyete dönüşmektedir.Pratik taşıması kolay lezzetli yemek tariflerini öğrenmemiz gereklidir.Hatta bu yemeklere doğadan katacağımız bitki ve meyvalar onları enfes ziyafetlere dönüştürebilir. Bu yemekleri yanımızda taşıyacağımız bir ocakta pişirmemiz bizlere zaman kazandıracağı gibi odun toplayıp ateş yakmamız her zaman bir yangın tehlikesini beraberinde getirecektir.Portatif bir ocağın avantajları sayılamıyacak kadar çoktur.Bu mukabil bir kamp ateşinin tadı,ateşin çıtırtısı,kokusu,dumanı,insanların yüzlerinde dans eden alevlerin ışıltısı.Bunların hepsi bir çoğumuzun belleklerine kazınmış anılardadır.Ancak bir doğa gezgini her hava şartında yaşamını doğada sürdürmekten zevk aldığı için yağan yağmur veya karda kamp ateşi zevkini yaşamamız çok zordur.Bu açıdan baktığımızda hepimizin çantasının bir köşesinde bir ocak olmalıdır.

Ocak Çeşitleri

Esbit
Küçük katı alkol tabletleri yakan bu ocak rahatlıkla çayımızı yapmamıza yetecektir.Cebe sığacak kadar küçüktür.
İspirto Ocakları
Çok basit bir ocaktır.İspirtoyu yakacak bir fitili vardır.Isısı kuvvetlidir.Her şartta yanabilir.Tüm doğa malzemeleri satıcılarında bulmak mümkündür.
Benzin Ocakları
En verimli ocaklardır.Çok güçlüdürler.Ama herzaman bir sorun çıkarırlar.Kullanımları güçtür.Pahalıdırlar.1996 yılının kasım ayında Aladağda 3000 metrede kar tipisi altında parlayan benzin ocağım az daha çadırı yakıyordu.Buna mukabil arkadaşlarım bütangaz ocaklarında karı eritmek için kıvranırlarken ben üç kişiye yetecek kadar su elde etmiştim.
Bütangaz Ocakları
Çok pratik bir ocaktır.Kuytu bir köşede her yemeği pişirirsiniz.Yakıtını bulmak çok kolaydır.Ayrıca çok ucuzdurlar.1994 kışında Uludağ'da kamp yaptığımız sıra havanın çok soğuk olması nedeniyle randımansız yandığından işe yaramaz hale geldi.Bu ocağa güvenerek gelmiş olsaydık aç kalacaktık.
Size kullandığım iki benzin ocağını tanıtmak isterim.
Markası Coleman-Peak biraz ağırca olmasına karşı çok güçlü.Yanma gücü 8500 BTUH ve doluyken 1saat onbeş dakika yanabiliyor.

Resim1

 

 

 

 

 

 

 

 

 Coleman-Peakİkinci ocağımın markası MSR Whissper Lite International.Çok güçlü ve hafif bir ocak.Bir SIGG marka şişeyi benzin dolu olarak taşıyorum.Deposuz halde iken 400 gr geliyor ve küçük bir torbanın içine sığıyor.Benzin borusunun içinde yer alan çelik bir tel,tıkanmayı açıyor.Ekstra alınan katlanabilir metal ped ile karın üzerinde dahi kurulabiliyor.

Resim2

 

 

 

 

 

 

 

 

 MSR Whissper LiteBütangazlı ocağım .

Resim3

 

 

 

 

 

 

 

 

 Aydınlatmada kullanılan Coleman marka mum muhafazası ile çeşitli ısıtmalarda kullanılan jel halinde iki yakıt.

Resim4

 

 

 

 

 

 

 

 

 Su meselesine gelince,içecek ve kullanma suyumuzu temin etmemiz ve taşımamız gerektiğinden bir kaba ihtiyacımız olacaktır.Kullandığım SIGG marka şişenin ayrıca suyun donmasını engelleyen bir dış muhafazasıda var.İkiye katlanmış duran MSR marka su kabı esnek yapısı nedeniyle çantanın her yerine girebilir.Bir tarafında olan metal delikten bir yere asıldığında diğer ucunda yer alan açılıp kapanan küçük musluk sayesinde bulaşık dahil her türlü yıkamada çok kullanışlı.

Resim5

 

 

 

 

 

 

 

 

 SIGG ve MSR Su KaplarıŞüphe ettiğimiz su kaynaklarını kullanmak zorunda kaldığımızda MSR marka su filiresi 0.3 mikrondan büyük protozoa gibi bakterileri,bazı kimyasal maddeleri ve bazı böcek ilaçlarını filitre edebilir.

Resim6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 MSR Su FilitresiCAMP ART marka tencere seti birbiri içine yerleştirilmiş,bir tava,iki tencere ve bir çaydanlıktan oluşmaktadır.Tümünün ağırlığı bir kilogram olup kendi torbası içindedir.

Resim6

 Setin İçiçe Geçmiş Görüntüsü

  

 tin Açılmış GörüntüsüResim7Çeşitli Bıçak ve Çakılar
Kamplarda birçok amaç için çeşitli bıçak veya çakıya ihtiyaç duyarız.Küçükten büyüğe doğru çeşitli bıçak ve çakılarım.

 

Resim8

 

 

 

 

 

 

 

 

 Victorinox Kampçı ÇakısıÇantada Çakı dışında İşaret aynası,Yardım İşaretleri,İğne seti,Biley Taşı,Mini El Lambası,Pusula,Kalem-Kağıt,Çengelli İğneler yer almaktadır.

Resim6

 

 

 

 

 

 

 

 

 Victorinox Kampçı Çakısı Survival Kiti İle Birlikte
 

Resim8

 

 

 

 

 

 

 

 

 Victorinox Alet Çakısı Açık Görünümü
 

Resim8

 

 

 

 

 

 

 

 

 Victorinox Alet Çakısı Kapalı Görünümde Ve MuhafazasıKüçük ve pratik bir kampçı bıçağı.

Resim8

 

 

 

 

 

 

 

 

 Buck 192
 

Resim9

 

 

 

 

 

 

 

 

 AndujarSapında survival kit olan bir bıçak.Kapakta pusula,sap içinde misina ,balık iğnesi,kalem,yara bandı,biley taşı,neşter,cımbız,çengelli iğne yer almaktadır.

Resim10

 

 

 

 

 

 

 

 

 AITOR Jungle King IIÇok hafif renkli mercekli 7-15x25 R Zoom dürbün.

Resim11

 

 

 

 

 

 

 

 

 ChinonBulunduğumuz yeri tespit etmek için gerekli aletler
GPS sayesinde bulunduğumuz yeri 5 metre hata ile tespit edebiliriz.Nirengi noktaları alıp,başladığımız yere hatasız dönebiliriz.En yakın yerleşim yerine yönelebiliriz.Yüksekliğimizi ve mevcut hızımı okuyabiliriz.

Resim12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Trimble Fligthmate GPSYürüyüş yönümüzü ve yürüdüğümüz rotayı ekranında görebiliriz.

Resim13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Magellan 315 GPSKolda taşınan hafif ve pratik saat.Hassas olarak pusula açısını,yüksekliği-barometreyi,ortam ısısını göstermektedir.

Resim14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Casio Triple SensorAmerikan Ordu Küreği(Katlanabilir.)

Resim15

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kar Küreği

Resim15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 HabichtAteş yakmak için tutuşturucu.Çakmak taşı ve çelik birbirine sürtülüyor.Nemli havalar için magnezyum ilave edilebiliyor.

Resim15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 FireMateAcil durumlar için kişisel ilk yardım çantası

Resim15